Τρίτη 17 Μαΐου 2011

Άγραφα-Βελούχι 1-1 Στον τελικό των τελικών ο πρωταθλητής

Ούτε ο 2ος τελικός των Play Off της Α΄ ΕΠΣΕ ανέδειξε νικητή. Άγραφα και Βελούχι έμειναν στο ισόπαλο 1-1 και έτσι καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα για τον 3ο και καθοριστικό τελικό.
Το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό, με όμορφες φάσεις στις δυο εστίες. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την νίκη, η οποία θα τους έδινε ελαφρές προβάδισμα τίτλου. Παρουσιάστηκαν ξανά διαβασμένοι στο γήπεδο, κυρίως στον αμυντικό τομέα και πήραν από νωρίς το προβάδισμα με τον πρώτο σκόρερ τους στα Play Off  Άλκη Κατή. Το συγκρότημα του Δημήτρη Αντωνίου βρίσκεται απέναντι στην μεγαλύτερη πρόκληση της σύντομης ιστορίας του.

Ο ΑΠΟΚ κατάφερε με το τυχερό γκολ του Βασίλη Συγκελόπουλου στην επανάληψη να «εξαλείψει» χάρης στην εμπειρία του, το εις βάρος του 1-0 και να οδηγήσει την σειρά υπό μηδενική βάση. Η ομάδα του Γιάννη Ελεφάντη θα δώσει στην έδρα της το κρισιμότερο παιχνίδι της χρονιάς, με σκοπό να επιστρέψει στην Δ΄ Εθνική.
Πως θα κριθεί ο τίτλος στον 3ο τελικό
Όποια ομάδα επικρατήσει εντός 90 λεπτών θα κατακτήσει και το πρωτάθλημα Α΄ ΕΠΣΕ 2010-2011, που ισοδυναμεί και με άνοδο στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα υπάρξει ημίωρη παράταση και εν συνεχεία πέναλτι(Αν διατηρηθεί η ισοπαλία). Για την 3η συνεχόμενη αγωνιστική περίοδο ο τίτλος κρίνεται στον τελευταίο τελικό.(Το 2008-2009 το Μυρίκη-Αίολος και το 2009-2010 το Απεραντιακός-Ραπτόπουλο).
Μόλις στο 12΄ ο Κατής έκανε το 1-0
Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα για το 0-1. Το γκολ των Αγράφων όμως στο 12΄ άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού.
Στην συνέχεια ο Κατσαντώνης κλείστηκε καλά στα καρέ του και επιχείρησε να παίξει στην κόντρα-επίθεση. Ο ΑΠΟΚ μετά το αρχικό «σοκ» το 1-0 πήρε τα ηνία του αγώνα, ήταν και πάλι καλύτερος, πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις πολλές ευκαιρίες του σε κάποιο τέρμα. Το ημίχρονο έληξε 1-0.
Απάντηση με το «καλημέρα»
Η ισοφάριση του ΑΠΟΚ, η οποία δεν ήρθε στο πρώτο μέρος ήρθε αμέσως με την έναρξη της επανάληψης(48΄ Συγκελόπουλος).
Λιγοστές οι φάσεις μετά την ισοφάριση
Το παιχνίδι ήρθε στα ίσια, όμως από κει και πέρα ο ρυθμός του έπεσε, υπήρξε ένα ισορροπημένο ματς και από τις δυο ομάδες, με λιγοστές φάσεις και παρόλο ότι οι δυο ομάδες διεκδίκησαν την νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα το σκορ δεν άλλαξε και έτσι ο 2ος τελικός έμεινε στο 1-1.
Αποβολή του Αντωνίου
Στο 60ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης Λιόνας απέβαλλε τον προπονητή των Αγράφων Δημήτρη Αντωνίου για συνεχείς διαμαρτυρίες.
ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ
4΄: Ο Συγκελόπουλος σέντραρε από αριστερά, η προβολή του Γαλανού πάνω στην κίνηση πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι των Αγράφων
10΄: Ωραίο 1-2 Τσιλίκα-Μπόνια, δυνατό σουτ του τελευταίου λίγο μέσα από την περιοχή, η τροχιά της μπάλας αλλοιώθηκε στα σώματα και ο Καλύβας μπλόκαρε στην γωνία του
12΄: Ο Γουλέτας εκτέλεσε φάουλ από πλάγια και δεξιά, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων και στην επαναφορά ο Κατής με προβολή με το δεξί έκανε το 1-0
17΄: Σέντρα του Γαλανού από δεξιά, ο Τσιλίκας ανενόχλητος από καλό σημείο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε φάλτσο και πέρασε μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι των Αγράφων
27΄: Ο Συγκελόπουλος σέντραρε από αριστερά, με την μπάλα να περνά άουτ προ του Τσιλίκα, που καραδοκούσε στο δεύτερο δοκάρι
29΄: Εκτέλεση φάουλ του Συγκελόπουλου από δεξιά, κεφαλιά-πάσα του Κουτσουπιά στο δεύτερο δοκάρι είχε αποδέκτη τον Πασσά, που με νέα κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Καλύβα. Εν συνεχεία απομάκρυναν οι αμυντικοί των Αγράφων
37΄: Χτύπημα φάουλ του Συγκελόπουλου από μακριά βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Ζαλοκώστα, ο οποίος έκανε τη προβολή, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Καλύβα
39΄: Πολύ δυνατό σουτ του Μπόνια ακριβώς από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδιωξε πολύ ωραία στην γωνία του ο Καλύβας
Β΄  ΗΜΙΧΡΟΝΟ
48΄: Ο Γουλέτας έκανε άσχημο γύρισμα στον τερματοφύλακα του Καλύβα Γ., ο οποίος πήγε να απομακρύνει την μπάλα, όμως ο Συγκελόπουλος έβαλε την κόντρα και με την πλάτη ισοφάρισε με τυχερό τρόπο σε 1-1
54΄: Εκτέλεση φάουλ του Ηλιάδη από δεξιά, ο Κατής μετά τις συνεχόμενες κόντρες έγινε αποδέκτης, στόπαρε ωραία, έκανε το δυνατό δεξί σουτ, το οποίο κόντραρε στα σώματα και πέρασε σε κόρνερ
77΄: Ο Ηλιάδης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, οι αμυντικοί του ΑΠΟΚ απομάκρυναν και ο προωθημένος Ζωχάκης από την γραμμή της μεγάλης περιοχής έπιασε σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να μπλοκάρει ο Ρεσίτης στην δεξιά του γωνία
83΄: Ωραία σέντρα του Ζαλοκώστα από δεξιά, ο Γαλανός έκανε καρφωτή κεφαλιά από καλή θέση, με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων
87΄: Απευθείας χτύπημα κόρνερ του Γουλέτα πήρε περίεργη τροχιά και «έξυσε» ελάχιστα το οριζόντιο δοκάρι του Βελουχίου και πέρασε άουτ
89΄: Κεφαλιά-πάσα του Νικολάου για τον Φλωράκη, αυτός μόνος του από καλή θέση έπιασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ
Συνθέσεις Ομάδων
Άγραφα (Δημήτρης Αντωνίου): Καλύβας Γ., Τσιγαρίδας, Σβερώνης Λ. (71΄ Κίτσιος), Ζωχάκης, Ηλιάδης, Κατής, Θεοχάρης, Γατής Β. (87΄ Τσιώλης), Μάρκης (94΄ Μπουμπουρής), Γουλέτας, Καλύβας Κ.
ΑΠΟΚ Βελούχι (Γιάννης Ελεφάντης): Ρεσίτης, Πασσάς, Συγκελόπουλος, Κρασιάς (80΄ Τριανταφυλλόπουλος), Γενιτσαρόπουλος Κ., Κουτσουπιάς Θ., Γαλανός (84΄ Φλωράκης), Μπόνιας, Ζαλοκώστας, Πάτρου, Τσιλίκας (71΄ Νικολάου)
Διαιτητής: Βασίλης Λιόνας(Αιτωλοακαρνανίας) 1ος Βοηθός: Γιώργος Κονίδας(Αιτωλοακαρνανίας) 2ος Βοηθός: Λάμπρος Κολοκώτσιος(Ευρυτανίας).