Παρασκευή 31 Δεκεμβρίου 2010

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ * ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ – ΠΟΤΑΜΙΑ 2-1 Στον τελικό για την κούπα

Στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣ Ευρυτανίας προκρίθηκε ο Απεραντιακός, επικρατώντας στον 1ο ημιτελικό που πραγματοποιήθηκε την περασμένη Τετάρτη στο Στάδιο Καρπενησίου της μαχητικής Ποταμιάς με σκορ 2-1. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να δίνουν περισσότερο βάρος στις άμυνες τους, με αποτέλεσμα στο χρονικό αυτό διάστημα να έχουν δημιουργηθεί ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες και το ημιχρόνιο να ολοκληρωθεί με το στείρο 0-0.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, πιο δημιουργικοί και κυρίως πιο αποτελεσματικοί κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 54΄ με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Β. Νταβαρίνου, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Χαντζόπουλο. Μετά το γκολ του Απεραντιακού, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν τον αγώνα, διεκδικώντας την ισοφάριση., χωρίς ωστόσο να το καταφέρουν καθότι στο 82΄ ο Ζήσιμος με ένα εντυπωσιακό τέρμα, έδωσε τέλος στις όποιες ελπίδες των παιχτών της Ποταμιάς να ισοφαρίσουν και να ξαναμπούν έτσι στο παιχνίδι.
Ωστόσο στο τέλος πίεσαν για το γκολ, έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Γιαννακόπουλο στο 87΄ και στις καθυστερήσεις του αγώνα με ωραίο γκολ του Γ. Μπούρα μείωσαν σε 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Στον τελικό της διοργάνωσης ο φιναλίστ Απεραντιακός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού που θα προκύψει μετά τον αγώνα Δόξας Ραπτοπούλου – Βελούχι που θα διεξαχθεί στις 8 Ιανουαρίου 2011 στο Ραπτόπουλο.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ Α΄ Ημίχρονο
5΄ Ο μαντζιούτας μπήκε από πλάγια δεξιά στην περιοχή των γηπεδούχων δοκίμασε σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Καραβασίλης
29΄ Ο Φλωράκης πάσαρε ωραία στον Μαντζιούτα ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ σούταρε με τον Καραβασίλη να μπλοκάρει την μπάλα
Β΄ Ημίχρονο
54΄ Ο Νταβαρίνος Β εκτέλεσε απευθείας φαουλ στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Χαντζόπουλου ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους 1-0
82΄ Ο Ζήσιμος δοκίμασε μακρινό σουτ από πλάγια αριστερά με την μπάλα να καταλήγει στην δεξιά γωνία του Χαντζόπουλου πετυχαίνοντας ενα εντυπωσιακό τέρμα κάνοντας έτσι το 2-0
87΄ Ο Γιαννακόπουλος επιχείρησε γυριστό σουτ από την γραμμή της περιοχής αλλά μπλόκαρε ο Καραβασίλης
90+5΄ Ο Μπούρα Γ με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Απεραντιακού διαμορφώνοντας το τελικό 2-1