Δευτέρα 21 Ιουνίου 2010

Πανάξια Πρωταθλήτρια η Βαλαώρα

ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ - ΔΟΞΑ 4-0
Εκεί, εκεί στην Δ΄ Εθνική

Πανάξιος Πρωταθλητής Ευρυτανίας αναδείχθηκε ο Απερανταικός συντρίβοντας την Δόξα Ραπτοπούλου με σκορ 4-0 στον 3ο και τελευταίο τελικό που διεξήχθη την περασμένη Κυριακή το απόγευμα στο γήπεδο Καρπενησίου. Το συγκρότημα του Δημήτρη Τσιγαρίδα ανώτερο σε όλους τους τομείς και παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, σκόρπισε στα 4 σημεία του ορίζοντα μια ομάδα που στον πιο καθοριστικό αγώνα της χρονιάς, παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, δείχνοντας το χειρότερο φετινό της πρόσωπο. Η τελική επικράτηση της Βελαώρας ήταν πέρα για πέρα δίκαιη και αποδείχθηκε ότι ήταν η ομάδα που ήθελε πολύ να πάρει το πρωτάθλημα και φυσικά το Σωματείο που θα μας εκπροσωπήσει επάξια στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα στην νέα ποδοσφαιρική σεζόν. Το θέμα τώρα είναι η επόμενη μέρα και επ΄ αυτού θα πρέπει να γίνουν σωστές κινήσεις έτσι ώστε η πρωταθλητές να μπορέσουν να σταθούν αλλά και να πορευτούν αξιοπρεπώς στον δύσκολο μαραθώνιο της Δ΄ Εθνικής. Η ομάδα θα χρειαστεί ενίσχυση με καλούς και έμπειρους ποδοσφαιριστές και νέα πρόσωπα στην Διοίκηση που να έχουν όρεξη και χρήμα για προσφορά και έργο. Ο Προπονητής που βρίσκεται τα τελευταία χρόνια στο τιμόνι της τεχνικής ηγεσίας, έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, είναι βαθύτατος γνώστης του ευρυτανικού ποδοσφαίρου και έχει πολλές δυνατότητες να κοουτσάρει τον Απεραντιακό και στην Δ΄ Εθνική. Εξάλλου ο Δημήτρης Τσιγαρίδας, είναι από τους ανθρώπους εκείνους που όταν αναλαμβάνει κάποια αποστολή ξέρει να την φέρει εις πέρας. Θεωρούμε λοιπόν ότι με λίγες και ουσιαστικές κινήσεις ο πρωταθλητής μπορεί να γυρίσει σελίδα, κάτι που δεν μπορούν να το τολμήσουν άλλες ευρυτανικές ομάδες στην παρούσα χρονική περίοδο!!! Η ΕΠΣ Ευρυτανίας θα πρέπει να στηρίξει την προσπάθεια του Απεραντιακού και να δρομολογήσει εκείνες τις διαδικασίες που χρειάζονται έτσι ώστε η Δυτική Ευρυτανία και τώρα ο νεοσύστατος Δήμος Αγράφων να αποκτήσει το δικό του γήπεδο με χόρτο. Να συγχαρούμε όλους τους συντελεστές της ιστορικής αυτής επιτυχίας της Βελαώρας ευχόμενοι κάθε επιτυχία στην δύσκολη συνέχεια. Ο 3ος τελικός ήταν ένας αγώνας με ένα πρωταγωνιστή και αυτός δεν ήταν άλλος από την θριαμβεύτρια ομάδα του Απεραντιακού. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαν να μην υπήρχαν στο γήπεδο. Η ομάδα του Δημήτρη Τσιγαρίδα μπήκε στον αγώνα δυνατά και από τα πρώτα λεπτά αναζήτησε το γκολ που θα έλυνε τα πόδια των ποδοσφαιριστών. Με την έναρξη του παιχνιδιού και πριν ακόμη συμπληρωθεί το 2ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όμως το δυνατό σουτ του Γαλανού σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ρεσίτη. Η πίεση των γηπεδούχων είχε και συνέχεια με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν δυο ακόμη καλές στιγμές στο δίλεπτο 15,16΄. Δέκα λεπτά όμως αργότερα ο Γαλανός άνοιξε το σκορ, ανοίγοντας ουσιαστικά και τον δρόμο για την μεγάλη νίκη της ομάδας του. Δεν πρόλαβαν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι και στο 30΄ο Γαλανός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων, δίνοντας έτσι μεγάλο προβάδισμα στον Απεραντιακό. Με το σκορ αυτό ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης. Με την έναρξη της επανάληψης και για ένα 15λεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεσαν για ένα γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Αντίθετα 3ο γκολ πέτυχε ο Απεραντιακός με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Παππά και κάπου εκεί η υπόθεση νίκη – πρωτάθλημα έγειρε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων. Λίγο αργότερα ο ίδιος παίχτης διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 4-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην μεγάλη νίκη του Απεραντιακού επί της Δόξας, που δεν έδειξε ικανή να αντισταθεί στις άγριες ορέξεις των παιχτών του Δημήτρη Τσιγαρίδα. Στο 78΄ η Δόξα πλησίασε στο γκολ της τιμ.ης, όμως το πέναλτι του Μπισμπίκη πέρασε ανεκμετάλλευτο. Καλύτεροι των γηπεδούχων, οι σκόρερ και οι Κουτσοθανάσης, που κατάπιε πολλά χιλιόμετρα, Κονιαβίτης και Ανδρεάκης. Διασώθηκαν από την Δόξα ο Ρεσίτης παρά τα 4 γκολ που δέχθηκε και οι Τσιαμάκης, Γούλας. Μελανό σημείο του τελικού η αποβολή των Μπαστάνη και Ανδρεάκη στο τέλος του αγώνα. Κλείνοντας θα πρέπει να αναφέρουμε ότι ο Απεραντιακός τιμήθηκε και με το Κύπελλο Ήθους ως η καλύτερη ομάδα, ενώ ο Γαλανός ανακηρύχτηκε ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος και βραβεύτηκε με το χρυσό παπούτσι.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
2’ Σούτ – φάουλ του Γαλανού βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά της ο Μπισμπίκης στόχευσε και πάλι το δοκάρι του Ρεσίτη. 15’ σουτ του Μπισμπίκη, έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Δόξας. 16’ εκτέλεση φάουλ του Μπισμπίκη έδιωξε στη γραμμή του τέρματος αμυντικός της Δόξας και στην επαναφορά το σουτ του Παππά σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών των φιλοξενουμένων. 26’ ατομική ενέργεια του Γαλανού, δυνατό σουτ από αριστερά και το 1-0 30’ κέρδισε πέναλτι ο Μπισμπίκης, μετά από επικίνδυνη έξοδο του τερματοφύλακα. Εκτέλεσε εύστοχα ο Γαλανός 2-0. Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ 59’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Θ. Μπαστάνη, ο Μ. Μπισμπίκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι 62’ Ο Παππάς, με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μετά στο βάθος της εστίας του Ρεσίτη κάνοντας το 3-0 66’ Ο Παππας με ατομική ενέργεια σουτ από τα δεξιά διαμόρφωσε το τελικό 4-0. 78’ Η Δόξα έχασε την ευκαιρία να μειώσει, όταν ο Μπισμπίκης έχασε πέναλτι. 89’ Αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μάριος Μπαστάνης της Δόξας και ο Ανδρεάκης του Απεραντιακού για ανάρμοστη συμπεριφορά.

ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ: Μεριγκούνης, Αρκουμάνης, Μπισμπίκης, Κουτσοθανάσης, Ανδρεάκης, Μπουμπουρής, Γαλανός, Κονιαβίτης (68’ Χρυσαφόπουλος), Παππάς, Κορέντζελος, Γούλας.
ΔΟΞΑ: Ρεσίτης, Παπατζίμας, Γεωργαλής, Τσιαμάκης, Μπισμπίκης, Ρηγόπουλος, Γούλας, Μπαστάνης Μ., Τζίμας Γ., Μπαστάνης Θ., Τζίμας Θ.