Παρασκευή 28 Μαΐου 2010

ΜΥΡΙΚΗ – ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ 0-1

Πιο κοντά στο όνειρο

Σημαντική εκτός έδρας νίκη, που του δίνει προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, σημείωσε ο Απεραντιακός επικρατώντας της πρωταθλήτριας Μυρίκης με 1-0. Ο αγώνας κρίθηκε σε ένα γκολ που σημείωσε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος στο 10΄ και γενικά χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές μονομαχίες και τις λιγοστές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και με την συμπλήρωση του δεκάλεπτου πήραν κεφάλι στο σκορ, βάζοντας έτσι από νωρίς καλά θεμέλια για την κατάκτηση της νίκης. Μάλιστα ο Απεραντιακός θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όμως ο Λυρουδιάς στο 30΄ είπε όχι στον Γαλανό που επιχείρησε να του παραβιάσει για 2η φορά την εστία.
Με το συγκρότημα του Δημήτρη Τσιγαρίδα να ελέγχει τον αγώνα και να προσέχει την άμυνά κρατώντας το υπέρ 1-0, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημιχρόνιο.
Στο ίδιο χρονικό διάστημα οι γηπεδούχοι, κατώτεροι του αναμενόμενου σε μια τόσο κρίσιμη συνάντηση, δεν έδειξαν σε κανένα σημείο του 45λεπτου ότι μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση.
Στα ίδια επίπεδα κινήθηκαν οι δυο αντίπαλοι και στο Β΄ ημίχρονο.
Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας αμυντικά και όταν οι συνθήκες το επέτρεπαν με αντεπιθέσεις, ήταν αυτοί που ήλεγχαν τον αγώνα και η ομάδα που δημιούργησε δυο καλές στιγμές και για ένα 2ο γκολ. Αντίθετα οι γηπεδούχοι, παρά τις όποιες προσπάθειες του Ντότσικα και του Σαϊτη, δεν έδειξαν ικανοί ούτε καν να ισοφαρίσουν τον ματς.
Τώρα όλα θα κριθούν σε 3ο αγώνα με τον Απεραντιακό να περνάει στον τελικό ακόμη και με ισοπαλία και την Μυρίκη να χρειάζεται τουλάχιστον νίκη με σκορ 2-0.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Α΄ Ημίχρονο
10΄ Πλασέ Γαλανού ύστερα από σέντρα του Κορέντζελου από αριστερά από κοντά στην αριστερή γωνία του Λυρούδια ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους
30΄ Ο Γαλανός πλάσαρε στην δεξιά γωνία της εστίας της Μυρίκης απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λυρούδιας
60΄ Ο Κορέντζελος σούταρε από πλάγια δεξιά της περιοχής των γηπεδούχων με την μπάλα να περνάει άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λυρούδια
77΄ Ο Παππάς με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή της Μυρίκης και από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα άουτ
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Μυρίκη: Λυρούδιας, Μπουμπουρής (Πλατιάς), Ζαχαράκης, Λώλος, Οικονόμου, Τσιλιμέκης, Ράπτης (Γκορόγιας), Ντότσικας, Λιάγκας, Σαΐτης (Τσιλίκας Κ), Σταμούλης
Απεραντιακός: Μεριγκούνης, Ζήκας (Χρυσαφόπουλος), Αρκουμάνης, Κουτσοθανάσης, Ανδρεάκης, Μπουμπουρής, Γαλανός, Μπισμπίκης, Παππάς (Τσάκνης), Κονιαβίτης, Κορέντζελος