Τρίτη 28 Σεπτεμβρίου 2010

ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ – ΕΛΑΣΣΟΝΑ 0-1 Δεν τα κατάφερε …

Την 2η συνεχόμενη ήττα του γνώρισε ο νεοφώτιστος Απεραντιακός, παραμένοντας έτσι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του Δ΄ Ομίλου της Δ΄ Εθνικής. Το συγκρότημα των Δημήτρη Τσιγαρίδα και Γιάννη Φλωράκη, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής, δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας από μια ομάδα που δεν έδειξε τίποτα το σπουδαίο στο Α.Κ. Καρπενησίου. Η Ελασσόνα πιο τυχερή και εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που της δόθηκαν, σε μια απ΄ αυτές πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης με τον Βαϊτση παίρνοντας σημαντική εκτός έδρας νίκης, πολύ χρήσιμη για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Γενικά το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και όπως εξελίχθηκε την νίκη θα την έπαιρνε η ομάδα που θα έβαζε πρώτη γκολ και αυτή δυστυχώς για τον εκπρόσωπό μας στο Περιφερειακό πρωτάθλημα ήταν η Ελασσόνα. Ο Απεραντιακός έχει πολύ καλή ομάδα και αυτό φάνηκε και στα δυο παιχνίδια με Ρήγα Φεραίο και Ελασσόνα. Για το λόγο αυτό οι ισάριθμες ήττες δεν θα πρέπει να δημιουργήσουν πανικό αλλά προβληματισμό προκειμένου να γίνουν εκείνες οι διορθωτικές κινήσεις που χρειάζονται από το προπονητικό τιμ έτσι ώστε να έλθουν στην πορεία τα θετικά αποτελέσματα που θα δημιουργήσουν κλίμα αισιοδοξίας για την δύσκολη συνέχεια στον μαραθώνιο της Δ΄ Εθνικής. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 27΄ με τον Ζήσιμο να επιχειρεί ψηλοκρεμαστό σουτ από πλάγια και την μπάλα όμως να φεύγει άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Βαϊτση να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσάμη. Με το σκορ ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημιχρόνιο της αναμέτρησης. Με την έναρξη της επανάληψης οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα ασκώντας πίεση στα καρέ του Νούσια για το γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού για την νίκη. Η πίεση αυτή έφερε εν μέρει καρπούς όχι όμως και γκολ καθώς στο 50΄ το σουτ του Γεωργακόπουλου δεν κατέληξε στα δίχτυα της Ελασσόνας αλλά στο κάθετο δοκάρι του πορτιέρο των φιλοξενούμενων και στην συνέχεια έφυγε άουτ, απογοητεύοντας τον παίχτη, τον πάγκο και τους φίλους της ευρυτανικής ομάδας. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους έμελλε να είναι και καθοριστική για την έκβαση του αγώνα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βαϊτσης έγινε κάτοχος της μπάλας στα καρέ του Απεραντιακού και με γυριστό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τσάμη κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.
Μετά το γκολ αυτό οι φιλοξενούμενοι πιέσαν και για ένα δεύτερο για να κλειδώσουν την νίκη, όμως το σουτ του Βαϊτση στο 57΄ δεν βρήκε στόχο και έτσι χωρίς άλλες σημαντικές ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Ελασσόνας.
Την επόμενη αγωνιστική ο Απεραντιακός φιλοξενείται από τον Αγρότη Λιανοκλαδίου στο γειτονικό ντέρμπυ στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Α’ Ημίχρονο
27΄ Ο Νταβαρίνος έβγαλε ωραία πάσα στον Ζήσιμο ο οποίος επιχείρησε ψηλοκρεμαστό σουτ με την μπάλα να περνάει πάνω από τον τερματοφύλακα καταλήγοντας άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι
31΄ Ο Βαλαώρας σέντρα από αριστερά βρήκε τον Βαΐτση ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι
Β΄ Ημίχρονο
50΄ Ο Γεωργακόπουλος επιχείρησε σουτ από δεξιά με την μπάλα να βρίσκει στην ρίζα του αριστερού δοκαριού του Νούσια και στην συνέχεια να καταλήγει άουτ 55΄ Ο Βαΐτσης επιχείρησε γυριστό σουτ από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Τσάμη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους 57΄ Ο Βαΐτσης σούταρε από την γραμμή της περιοχής του Απεραντιακού με την μπάλα να περνάει άουτ λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Απεραντιακός: Τσάμης, Διαμάντης, Ζήσιμος, Τλούπας (Μπισμπίκης Δ), Κάτσικας, Ντότσικας (Φύκας), Κεφαλίδης (Σαΐτης), Μπουμπουρής, Πλατάκης, Γεωργακόπουλος, Νταβαρίνος Α Ελασσόνα: Νούσιας, Γκρέτσης, Λιόλιος (Ξεφτέρης), θανάσης, Κοτούμπας, Φώλλας, Χάμος, Μολάς, Βαλαώρας, Τζιάλας, Βαΐτσης (Φλώρος)