Δευτέρα 3 Μαΐου 2010

ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ – ΑΙΟΛΟΣ 3-1

Καθαρή νίκη με ωραία μπάλα

Πολύ σημαντική και άνετη νίκη σημείωσε ο Απεραντιακός, επικρατώντας του Αίολου με σκορ 3-1. Οι Απεράντιοι, ανώτεροι σε όλους τους τομείς και παίζοντας καλή μπάλα για μια ώρα, κατέκτησαν απόλυτα δίκαια τους τρεις βαθμούς της νίκης από το συγκρότημα του Κώστα Πασσά που στα τελευταία ματς παρουσιάζει σημάδια κόπωσης.
Το παιχνίδι στα πρώτα 30 λεπτά ήταν ντέρμπυ με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί μπροστά από την εστία του Κόκκοτου. Αν εξαιρέσουμε την καλή στιγμή με το πλασέ του Παππά που μπλόκαρε ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων στο 17΄, το υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιώρου κύλησε με δυνατό παιχνίδι στο κέντρο και λίγες φάσεις. Στο 32΄ όμως ο σπεσιαλίστας στις εκτελέσεις φάουλ Ανδρεάκης, άνοιξε το σκορ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κόκκοτου, βάζοντας έτσι την ομάδα του σε θέση οδηγού.
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε για τους γηπεδούχους με το καλύτερο τρόπο, καθότι στις καθυστερήσεις ο Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος, επίσης με εκτέλεση φάουλ, έκανε το 2-0. Το 3ο γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε στο 58΄ ο Γαλανός και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 84΄ με τον Χρυσικό σε 3-1, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Α΄ Ημίχρονο
17΄ Ο Ζήκας μπαλιά στον Παππά αυτός πλάσαρε αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας
32΄ Ο Ανδρεάκης εκτέλεσε απευθείας φάουλ στην δεξιά γωνία 1-0
45+2΄ Ο Χρυσαφόπουλος με δυνατό απευθείας φάουλ στην δεξιά γωνία 2-0
Β΄ Ημίχρονο
58΄ Ο Μπισμπίκης σέντραρε από δεξιά βρήκε τον Παππά αυτός κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γαλανός σε κενή εστία κεφαλιά 3-0
62΄ Ο Γαλανός από κοντά πλασέ, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας
68΄ Ο Μπουμπουρής, επιχείρησε διαγώνιο σουτ από αριστερά που έφυγε άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι
78΄ Ο Μπισμπίκης έδωσε ωραία στον Παππά αυτός σούταρε από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Αίολου
84΄ Ο Χρυσικός εκμεταλλευόμενος το λάθος της άμυνας του Απεραντιακού με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το τελικό 3-1
Απεραντιακός: Μεριγκούνης, Τσάκνης, Μπισμπίκης, Κουτσοθανάσης (Καντούνης), Ανδρεάκης, Χρυσαφόπουλος (Κονιαβίτης), Γαλανός, Μπουμπουρής, Παππάς, Κορέντζελος, Ζήκας
Αίολος: Κόκκοτος, Ζαχαρόπουλος, Νικολάου Ν, Τριανταφυλλόπουλος Χ, Σιταράς, Κατσαρής (Χρυσικός), Μπούκας Κ, Ράϊκος, Νούλας (Λιάγκος), Νικολάου Κ (Τριανταφυλλόπουλος Ν), Μπούκας