Τρίτη 8 Ιουνίου 2010

1ος ΤΕΛΙΚΟΣ - ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ – ΔΟΞΑ 2-0

Γράφει ιστορία

Ο Απεραντιακός έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α' κατηγορία της Ευρυτανίας. Η ομάδα του Δημήτρη Τσιγαρίδα, όπως άλλωστε αναμένονταν, παίζοντας καλή μπάλα στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου επικράτησε της Δόξας Ραπτοπούλου στον πρώτο τελικό αγώνα του πρωταθλήματος με δυο γκολ που σημείωσαν μέσα σε ένα πεντάλεπτο, ο Παππάς στο 38΄ και ο Κορέντζελος στο 42΄. Έτσι τώρα ο Απεραντιακός με νίκη στο δεύτερο τελικό που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή 13 Ιουνίου στις 6 μ.μ. στο Ραπτόπουλο κατακτά το πρωτάθλημα Ευρυτανίας για πρώτη φορά στην ιστορία του και θα είναι η μοναδική ομάδα που θα μας εκπροσωπήσει στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα.
Το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα για να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλό τους.
Από το 15΄ μέχρι και το 33΄μάλιστα δημιούργησαν 2-3 καλές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να παραβιάσουν την εστία του πολύ καλού Μεριγκούνη.
Από το χρονικό αυτό σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και το πρώτο ημίχρονο του βρήκε να προηγούνται με 2-0, ένα σκορ απόλυτης ασφάλειας όπως αποδείχτηκε.
Στην επανάληψη για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα παίχτηκε παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες, με τους γηπεδούχους να προσέχουν τα μετόπισθεν για να διατηρήσουν τα κεκτημένα και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν για την μείωση του σκορ χωρίς όμως επιτυχία όπως αποδείχτηκε.
Το τελικό σκορ κρίνετε απόλυτα δίκαιο. Οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο έτοιμοι για το μεγάλο άλμα και όπως όλα δείχνουν αυτοί θα είναι που θα σηκώσουν την κούπα και θα μας εκπροσωπήσουν στην Δ΄ Εθνική.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Α΄ Ημίχρονο
14΄ Ο Μπαστάνης πάσαρε στον Λ. Γούλα αυτός επιχείρησε διαγώνιο σουτ από δεξιά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μεριγκούνη
31΄ Ο Νταβαρίνος σούταρε από πλάγια αριστερά με την μπάλα να καταλήγει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
33΄ Ο Μπαστάνης εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να περνάει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
38΄ Ο Κορέντζελος έβγαλε πάσα από αριστερά στον Παππά ο οποίος αμαρκάριστος πλάσαρε σε κενό τέρμα ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους
42΄ Ο Κορέντζελος ύστερα από πάσα του Γαλανού μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Ρεσίτη κάνοντας το 2-0
Β΄ Ημίχρονο
76΄ Ο Κορέντζελος επιχείρησε σουτ από την γραμμή της περιοχής των φιλοξενούμενων αλλά ο Ρεσίτης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια
85΄ Ο Σ. Γούλας σούταρε από το ύψος του πέναλτι με τον Ρεσίτη να αποκρούει
86΄ Ο Χρυσαφόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά βρήκε τον Γαλανό ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
89΄ Σουτ του Καντούνη από την γραμμή της περιοχής της Δόξας με την μπάλα να καταλήγει άουτ δίπλα από το αριστερό δοκάρι
90΄ Ο Γαλανός σούταρε από πλάγια αριστερά με τον Ρεσίτη να αποκρούει σε κόρνερ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Απεραντιακός: Μεριγκούνης, Αρκουμάνης, Μπισμπίκης Δ, Κουτσοθανάσης, Ανδρεάκης, Μπουμπουρής (Καντούνης), Γαλανός, Κορέντζελος (Τσάκνης), Παππάς (Χρυσαφόπουλος), Κονιαβίτης, Γούλας Σ
Δόξα Ραπτοπούλου: Ρεσίτης, Παπατζίμας (Καραβίδας), Γεωργαλής Θ, Αζακάς, Μπισμπίκης Θ, Μπαστάνης Μ, Γούλας Λ, Νταβαρίνος (Ντζίμας Γ), Μόκκας, Μπαστάνης Θ, Ντζίμας Θ