Τρίτη 1 Μαρτίου 2011

ΒΕΛΟΥΧΙ – ΔΟΞΑ 3-० Η αγαπημένη τριάρα και στη Δόξα

Με την γνωστή ταρίφα, συνέχισε την πορεία του στο τοπικό μας πρωτάθλημα το Βελούχι. «Θύμα» των πρωτοπόρων, αυτής της αγωνιστικής, η Δόξα Ραπτοπούλου, που έχασε στο Καρπενήσι με 3-0, με γκολ, που σημείωσαν για τους γηπεδούχους οι Τσιλίκας, Πολυτσέρης και Α. Γενιτσαρόπουλος.
Το συγκρότημα του Γιάννη Ελεφάντη ανώτερο σε όλους τους τομείς και στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έφτασε φυσιολογικά στην νίκη, απέναντι στην Δόξα, που σε ένα ακόμη ματς, επιβεβαίωσε την καθοδική της πορεία, μια πορεία που μπορεί να της στοιχίσει ακόμη και την πρόκριση της στην τετράδα, αν συνεχίσει έτσι.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη καλή φάση του αγώνα, όμως το σουτ του Παπαδήμου στο 9΄ έφυγε άουτ.
Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι κέντρου, με τις δυο ομάδες να προσέχουν τα νώτα τους και με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες.
Η επόμενη καλή φάση του αγώνα έγινε στο 37΄ με τον Ρεσίτη να λέει όχι στο πλασέ του Τριανταφυλλόπουλου. Ένα λεπτό όμως αργότερα ο Τσιλίκας με κοντινή προβολή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων γράφοντας το 1-0. Με το σκορ αυτό οι δυο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Με την έναρξη της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 47΄, ο Πολυτσέρης με σουτ έκανε το 2-0, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην σεμνή τελετή και στην υπόθεση νίκη. Στο 53΄ δυνατό σουτ του Τριανταφυλλόπουλου λίγο έξω από την περιοχή πέρασε μόλις άουτ και με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Γενιτσαρόπουλος με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 3-0
Στο 72΄ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην μείωση του σκορ, όμως το σουτ του Τύμπα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Δημήτρη Ρεσίτη, που είναι αδελφός του Ν. Ρεσίτη, τερματοφύλακα της Δόξας. γε μόλις άουτ από την εστία της Δόξας
Στο 80΄ ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Νικολάου και τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Α. Γενιτσαρόπουλου κατέληξε άουτ.
ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ
Α΄ Ημίχρονο
37΄ Ο Συγκελόπουλος εκτέλεσε φάουλ βρήκε τον Τριανταφυλλόπουλο αυτός σούταρε από κοντά αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Ρεσίτης Ν
38΄ Ο Τριανταφυλλόπουλος πάσαρε στον Τσιλίκα και αυτός με σουτ από την περιοχή της Δόξας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους
Β΄ Ημίχρονο
47΄ Ο Πολυτσέρης μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων από δεξιά επιχείρησε διαγώνιο σουτ με τον Ρεσίτη Ν να αποκρούει ασταθώς και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 2-0
52΄ Σουτ του Τριανταφυλλόπουλου έξω από την περιοχή της Δόξας με την μπάλα να καταλήγει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
59΄ Ο Πολυτσέρης επιχείρησε από δεξιά σέντρα σουτ απέκρουσε ο Ρεσίτης Ν και στην συνέχεια ο αμαρκάριστος Γενιτσαρόπουλος Α πλάσαρε σε κενό τέρμα διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-0
72΄ Ο Τύμπας σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
75΄ Ο Νικολάου δοκίμασε ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
77΄ Σουτ του Γαλανού από κοντά άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
83΄ Ο Γενιτσαρόπουλος Α επιχείρησε μακρινό σουτ άουτ λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ Βελούχι: Ρεσίτης Δ, Πολυτσέρης, Συγκελόπουλος (Κουτσουπιάς), Γενιτσαρόπουλος Κ, Πασσάς, Ντουφκιάς, Μπόνιας (Ζαραβέλης), Τριανταφυλλόπουλος, Τσιλίκας (Γαλανός), Γενιτσαρόπουλος Α, Νικολάου
Δόξα Ραπτοπούλου: Ρεσίτης Ν, Ζήκας, Γεωργαλής Θ, Γεωργαλής Β, Μυρισιώτης, Γούλας, Παπατζίμας, Παπαδήμος, Παππάς, Τύμπας, Ντζίμας (Κώτσιας)