Τετάρτη 12 Μαΐου 2010

Βελούχι - Μουζάκι 0 - 2 Ελπίζει μόνο σε θαύμα

Μόνο με θαύμα μπορεί να παραμείνει στην κατηγορία το Βελούχι μετά την καταδικαστική ήττα που γνώρισε την περασμένη Κυριακή στο Α.Κ. Καρπενησίου, από το Μουζάκι με σκορ 2-0. Η ομάδα μας στο πιο σημαντικό παιχνίδι της χρονιάς, δεν τα κατάφερε, χάνοντας από μια ομάδα που ήλθε στο Καρπενήσι για να πάρει το μεγάλο διπλό της σωτηρίας και το πέτυχε. Οι παίχτες του Γιάννη Φλωράκη, με πολύ βαριά πόδια και με περίσσιο άγχος, δεν μπόρεσαν να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, που θα τους έδινε περισσότερες ελπίδες για παραμονή, καθότι την τελευταία αγωνιστική με 33 βαθμούς, πολλά θα μπορούσαν να γίνουν. Τώρα το Βελούχι με 32 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλων Λάρισας και με παιχνίδι εκτός έδρας με τα Μετέωρα, είναι δύσκολο να κρατηθεί στην κατηγορία, γιατί τόσο ο Απόλλωνας που παίζει με τον Πύρασο, όσο και το Καστράκι με 34 βαθμούς που αγωνίζεται με την Ελασόνα, φαίνεται να έχουν το πάνω χέρι, έναντι της ομάδας μας. Βέβαια μεταξύ αυτών μόνο μια ομάδα θα σωθεί, καθότι όπως γνωρίζουμε από το κάθε όμιλο υποβιβάζονται 4 ομάδες. Στο ποδόσφαιρο όμως όλα γίνονται και εδώ που φτάσαμε, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε το θαύμα !!! Στον προχθεσινό αγώνα, χωρίς αύριο, όλα κρίθηκαν στο 43΄, με το καθοριστικό γκολ του Κανιούρα, δυο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Το Βελούχι παρότι είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λεπτου, δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ, που θα έλυνε τα πόδια των ποδοσφαιριστών. Έτσι μετά το τέρμα των φιλοξενούμενων η αποστολή των παιχτών του Γιάννη Φλωράκη έγινε πιο δύσκολη με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν και 2ο γκολ στο 72΄ με τον Κίσσα πετυχαίνοντας σπουδαία νίκη που ισοδυναμεί με την παραμονή τους στην κατηγορία. ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ 14’ Σουτ του Μπακαλίδη στην αγκαλιά του τερματοφύλακα 31’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων. 34’ Μετά από πάσα του Μπακαλίδη, ο Παπαδόπουλος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ. 41’ Ο Κανιούρας με σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ 47’ Το γυριστό σουτ του Κανιούρα άουτ. 61’ Η Κεφαλιά του Συγκελόπουλου κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. 72’ Ο Κίσσας με εκπληκτικό γκολ έγραψε το 0-2. 81’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργακόπουλου δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ: ΒΕΛΟΥΧΙ: Ευαγγελόπουλος. Τσιρινάκης, Συγκελόπουλος, Κρασιάς, Κασάνος, Βλάχος, Μπόνιας (10" λ. τρ. Τουφεκιάς), Παπαδόπουλος (54" Σκαρλάτος), Μπακαλίδης, Γεωργακόπουλος, Χόντος (60" Ζαραβέλης). ΜΟΥΖΑΚΙ: Μάτας, Μπαντής, Γεωργιάδης (75" Κοτρώτσιος), Γιαπαλής, Ρόμπος, Κυριακόπουλος (42" λ. τρ. Παπαευαγγέλου), Μιαρίτης, Πάτρας (62" Παπαντώνης), Κανιούρας, Κίσσας, Σιώμος.