Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2010

ΜΥΡΙΚΗ – ΚΡΕΝΤΗ 2-2 Παλικαρίσια ισοπαλία στο τέλος

Ισόπαλο τελείωσε το παιχνίδι το Σάββατο το μεσημέρι στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Α΄ τοπικού πρωταθλήματος μεταξύ της Μυρίκης και της Κρέντης με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν δυο τέρματα στα τελευταία τέσσερα λεπτά, κατακτώντας ένα ανέλπιστο βαθμό. Η Κρέντη δείχνοντας χαρακτήρα πολύ καλής ομάδας και με πολλά ψυχικά αποθέματα, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, πέντε μόλις λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση, δεν το έβαλε κάτω, πίστεψε στην ισοφάριση την οποία τελικά πέτυχε με τα γκολ του Καστάνη στο 86΄ και του Ε. Μάκκα στο 90΄.
Οι γηπεδούχοι, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ωστόσο όμως δεν έκαναν την μεγάλη διαφορά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, όπου παίχτηκε ένα δυνατό παιχνίδι με πολλές μονομαχίες κυρίως στο χώρο του κέντρου.
Η Μυρίκη ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, δημιουργώντας 2 καλές ευκαιρίες με τον Σιταρά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Κρέντη απάντησε με τον Καστάνη να στέλνει στο 6΄ με δυνατό σουτ την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μεριγκούνη.
Στο 12΄ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων είπε όχι στο σουτ του Καρβέλη αποσοβώντας σίγουρο γκολ για την ομάδα του. Με την συμπλήρωση του 20λεπτου η Μυρίκη είχε ένα ακόμη καλό σουτ με τον Ζαχαράκη που μπλόκαρε ο Ντάλλας.
Στο 31΄ η Κρέντη πλησίασε πολύ κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του πολύ καλού Γ. Βούρτσα σταμάτησε στην συμβολή των δοκαριών του Μεριγκούνη.
Η Μυρίκη στο επόμενο λεπτό άνοιξε το σκορ με ωραίο μακρινό σουτ του Σταμούλη, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.
Με το σκορ αυτό οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.
Οι γηπεδούχοι και με την έναρξη της επανάληψης μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι αναζητώντας ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσουν την νίκη. Αυτό τελικά ήλθε στο 80΄ με τον Σιταρά και εκεί που έλεγαν όλοι ότι η Μυρίκη καθάρισε την νίκη, η Κρέντη έφερε τούμπα το ματς και με δυο γκολ στο 86΄ και στο 90΄ με τους Καστάνη και Ε. Μάκκα πήρε ένα ανέλπιστο αλλά πολύ σημνατικό βαθμό από κάθε πλευρά για την συνέχεια του πρωταθλήματος.
Την ερχόμενη αγωνιστική που θα είναι μάλλον το Σάββατο 23 Οκτωβρίου, θα υποδεχτεί στην Κρέντη το Βελούχι και η Μυρίκη αγωνίζεται εκτός με τον Άγιο Προκόπιο.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Α΄ Ημίχρονο
1΄ Ο Σιταράς για την ομάδα της Μυρίκης δοκίμασε σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ
2΄ Ο Σιταράς έβγαλε σέντρα από δεξιά έδιωξε σε κόρνερ ο Μπύρος Ε
6΄ Σουτ του Καστάνη από μακριά άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μεριγκούνη
12΄ Σέντρα του Λιάγκα Κ από δεξιά βρήκε τον Καρβέλη αυτός σούταρε από την περιοχή της Κρέντης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Ντάλλας Α
15΄ Σουτ του Μπισμπίκη έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Μεριγκούνης
19΄ Ο Ζαχαράκης σούταρε από δεξιά μπλόκαρε ο Ντάλλας Α
31΄ Ο Βούρτσας Ν επιχείρησε μακρινό σουτ από δεξιά με την μπάλα να χτυπάει στη αριστερή σύγκλιση των δοκαριών της εστίας του Μεριγκούνη
33΄ Ο Σταμούλης επιχείρησε μακρινό σουτ από αριστερά στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Ντάλα Α στέλνοντας έτσι την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους 1-0
45΄ Ο Τσιλίκας έδωσε στον αμαρκάριστο Σιταρά αυτός πλάσαρε από κοντά με τον Ντάλλα Α να αποκρούει με τα πόδια χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία
Β΄ ημίχρονο
55΄ Ο Λιάγκας Κ δοκίμασε σουτ έξω από την περιοχή της Κρέντης μπλόκαρε ο τερματοφύλακας
59΄ Ο Βούρτσας Γ επιχείρησε ψηλοκρεμαστό σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
80΄ Εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Ντάλλα, ο Σιταράς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο κενό τέρμα της εστίας της Κρέντης κάνοντας έτσι το 2-0
86΄ Η Κρέντη απάντησε στο προηγούμενο τέρμα της Μυρίκης όταν Βούρτσας Γ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων βρήκε τον Καστάνη και αυτός με κεφαλιά μείωσε σε 2-1
90΄ Ο Μάκκας Κ σούταρε από δεξιά απέκρουσε ο Μεριγκούνης και στην επαναφορά ο Μάκκας Ε πλάσαρε από κοντά 2-2
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Μυρίκη: Μεριγκούνης, Ράπτης, Σταμούλης, Πλατιάς, Ζαραβέλης, Λέντζος (Τσιλίκας), Γκορόγιας (Κολόκας), Ζαχαράκης, Σιταράς, Καρβέλης, Λιάγκας Κ (Καρδαμπίκης)
Κρέντη: Ντάλλας, Βούρτσας Ν (Καζάκος), Μπύρος Σ, Μάκκας Ε, Ντάλλας Ι, Καστάνης, Μπισμπίκης (Μπύρος Ε), Μάκκας Σ (Πολυχρόνης), Μάκκας Κ, Βούρτσας Γ, Ζήκας