Τετάρτη 11 Μαΐου 2011

Απεραντιακός-Θύελλα Πετρωτού 1-2 Φινάλε με ήττα

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο Απεραντιακός στην πρώτη του συμμετοχή στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα. Οι κυπελλούχοι Ευρυτανίας γνώρισαν την εντός έδρας ήττα με 1-2 από την Θύελλα Πετρωτού.
Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 8/5 στις 5 στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου για την 26η αγωνιστική του 4ου ομίλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το βαθμολογικό κίνητρο και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την παραμονή τους με το εκτός έδρας «τρίποντο», αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Οι δυο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν την εδαφική υπεροχή, με τον Απεραντιακό να παίζει με αντεπιθέσεις. Όπως ήταν φυσιολογικό καμία ομάδα βάσει του ρυθμού του αγώνα δεν κατάφερε να σκοράρει, με αποτέλεσμα να μείνουν στο 0-0.
Το ματς απέκτησε έντονο ρυθμό στην επανάληψη και το πρώτο τέταρτο ήταν πραγματικά εντυπωσιακό, με τον Απεραντιακό να παίρνει το προβάδισμα και το Πετρωτό να απαντά άμεσα την κατάσταση και να προηγείται με 1-2. Μετά το 70΄ η εικόνα του παιχνιδιού ήταν κάκιστη, υπήρξαν αρκετές καθυστερήσεις από τους φιλοξενούμενους, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα το 1-2 να μείνει ως το φινάλε
ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ
Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

17΄: Φάουλ του Γεωργακόπουλου λίγο έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων
29΄: Ο Κάλφας από αριστερά πάσαρε στον Γιαννουλίδη, ο οποίος έκανε διαδοχικές προσποιήσεις και το δεξί σουτ, με τον Τσάμη να μπλοκάρει στην γωνία του
31΄: Προσπάθεια του Γεωργακόπουλου από αριστερά και συρτή σέντρα είχε αποδέκτη τον Αρουτίδη, το πλασέ του οποίου πάνω στην κίνηση απομακρύνθηκε εξ επαφής από τον πορτιέρο του Πετρωτού
37΄: Ατομική ενέργεια και μπάσιμο στην περιοχή του Τεντολούρη Α. και εν συνεχεία δυνατό σουτ του ίδιου μπλοκαρίστηκε από τον Τσάμη
43΄: Σέντρα-σουτ του Τεντολούρη Α. από δεξιά, προβολή του Γιαννουλίδη πάνω στην κίνηση έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων
Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
50΄: Ατομική προσπάθεια του Τεντολούρη Α. και πάσα για τον Νούλα, το δυνατό σουτ του οποίου εντός περιοχής πέρασε λίγο πάνω από το τέρμα των Απεράντιων
51΄: Ο Ζήσιμος έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ(1-0)
52΄: Ατομική ενέργεια και σέντρα του Τεντολούρη Δ. από δεξιά είχε αποδέκτη τον Γιαννουλίδη, ο οποίος στόπαρε, το πρώτο σουτ απέκρουσε ο Τσάμης και στην επαναφορά με νέο σουτ έκανε γρήγορα-γρήγορα το 1-1
57΄: Σουτ του Καραΐσκου μέσα από την περιοχή έδιωξε στην δεξιά του γωνία ο Τσάμης δύσκολα
60΄: Σέντρα του Καρκαντά από δεξιά, ο Τεντολούρης Α. στο δεύτερο δοκάρι με ωραίο πλασέ σημάδεψε την αριστερή γωνία των γηπεδούχων και διαμόρφωσε το 1-2
85΄: Ο Τασιούλης πάσαρε στον Τεντολούρη Α., το δυνατό σουτ του οποίου εντός περιοχής αποκρούστηκε με τα πόδια από το τον τερματοφύλακα του Απεραντιακού
Συνθέσεις ομάδων
Απεραντιακός: Τσάμης, Μπουμπουρής, Τλούπας, Κεφαλίδης, Κατσίκας, Πανακούλιας (68΄ Γιαννόπουλος), Νταβαρίνος Β. (46΄ Ζήσιμος), Γεωργακόπουλος, Μπισμπίκης Θ. (43΄ λ.τρ Κονιαβίτης), Αρουτίδης, Θαμνόπουλος
Πετρωτό : Νικολαΐδης, Καρκαντάς, Κάλφας, Μουρκάκης, Παπαστεριάδης (88΄ Σακελλάρης), Καραΐσκος, Τεντολούρης Δ., Τεντολούρης Α., Γκουτζαμάνης, Γιαννουλίδης (75΄ Τασιούλης), Νούλας (90΄ Λόης)