Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2010

ΑΙΟΛΟΣ – ΑΓΡΑΦΑ 1-2 Κατσαντωναίικη νίκη για κορυφή

Τα Άγραφα ήταν η νικήτρια ομάδα στο ντέρμπι με τον Αίολο που διεξήχθη το περασμένο Σάββατο 11 Δεκεμβρίου στο Καρπενήσι. Η ομάδα του Δημήτρη Αντωνίου, καλύτερη στα σημεία πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που καταβάλει να διατηρηθεί στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και παρόλο που δυσκολεύτηκε αρκετά από τον μαχητικό Αίολο, για να φτάσει σε αυτή την επιτυχία.
Με γκολ για τους φιλοξενούμενους ολοκληρώθηκε το πρώτο ημιχρόνιο της αναμέτρησης αυτής και με γκολ αυτή τη φορά για τους γηπεδούχους ξεκίνησε η επανάληψη.
Τέσσερα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο, ο Σερπάνος με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τα Άγραφα, ενώ τρία λεπτά μετά την έναρξη του Β΄ ημιχρόνου, ο Αζακάς με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.
Στο 77΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Η. Τσιγαρίδα με απευθείας κόκκινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία και πέντε λεπτά αργότερα την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Ζαλοκώστας των γηπεδούχων, διότι απέκρουσε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή. Στην φάση αυτή υποδείχτηκε πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο Καλύβας, που φιγουράρει στην πρώτη θέση των σκόρερ, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1 για την ομάδα του.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Α΄ Ημίχρονο
18΄ Ο Χρυσαφόπουλος απευθείας εκτέλεση φαουλ από πλάγια δεξιά έδιωξε σε κόρνερ ο Καλύβας Γ
41΄ Ο Ζωχάκης σέντραρε από δεξιά βρήκε τον Σερπάνο και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Λάππα ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους
Β΄ Ημίχρονο
48΄ Ο Αζακάς σούταρε από την περιοχή των Αγράφων στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1
53΄ Ο Γουλέτας πάσαρε ωραία στον αμαρκάριστο Σερπάνο αυτός μπήκε στην περιοχή του Αίολου από δεξιά δοκίμασε σουτ το οποίο απέκρουσε ο Λάππας
77΄ Ο Τσιγαρίδας Η δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία αφήνοντας τους φιλοξενούμενους με δέκα παίχτες
82΄ Ο Ζαλοκώστας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα όταν απέκρουσε με το χέρι την μπάλα που κατευθυνόταν προς το τέρμα του Αίολου και με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Καλύβας Κ στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Λάππα διαμορφώνοντας το τελικό 1-2