Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2011

ΠΟΤΑΜΙΑ - ΜΥΡΙΚΗ 1-0 Τρίποντο από την άσπρη βούλα

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Ποταμιά στο ντέρμπι της αγωνιστικής, επικρατώντας στο γήπεδό της, αρκετά δύσκολα της Μυρίκης με σκορ 1-0. Το ματς κρίθηκε στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν το μοναδικό γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, του Τσουκαλά. Στη ίδια φάση οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίχτες καθώς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Ζαχαράκης, που σταμάτησε την μπάλα με τα χέρια πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του Μεριγκούνη.
Με το σκορ αυτό και χωρίς άλλες σημαντικές φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημιχρόνιο. Με την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι παρότι έπαιζαν με παίχτη λιγότερο πίεσαν για την ισοφάριση, στην οποία έφτασαν πολύ κοντά στο 51΄, όμως στάθηκαν άτυχοι καθώς το καλοχτυπημένο φάουλ του Σταμούλη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαντζόπουλου, ενώ το πλασέ που επιχειρήθηκε στη συνέχεια από τον Καρδαμπίκη, απέκρουσε εντυπωσιακά ο πορτιέρο των γηπεδούχων.
Με τους γηπεδούχους να προσέχουν την άμυνά τους και την Μυρίκη να προσπαθεί αλλά στο τέλος να μην μπορεί να φτάσει στην ισοφάριση ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση που βρήκε νικήτρια την Ποταμιά, που με το τρίποντο αυτό βάζει γερή υποθήκη για την τετράδα.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Α΄ Ημίχρονο
30΄ Ο Γιαννακόπουλος επιχείρησε σουτ από πλάγια δεξιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι
32΄ Ο Γιαννακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά βρήκε τον Μαντζιούτα ο οποίος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Ζαχαράκης απέκρουσε με τα χέρια με τον διαιτητή να δείχνει κόκκινη κάρτα στον παίχτη και στην συνέχεια έδειξε το σημείο του πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Τσουκαλάς ο οποίος έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μεριγκούνη ανοίγοντας έτσι το σκορ για τους γηπεδούχους 1-0
Β΄ Ημίχρονο
51΄ Σταμούλης απευθείας εκτέλεση φαουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καρδαμπίκης σούταρε από κοντά με τον Χαντζόπουλο να αποκρούει με τα πόδια σώζοντας την ομάδα του από την ισοφάριση
62΄ Ο Σταμούλης εκτέλεσε απευθείας φαουλ με την μπάλα να καταλήγει άουτ λίγο δίπλα από το αριστερό παραθυράκι του Χαντζόπουλου
90+3΄ Αποβλήθηκε από τον αγώνα με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο ποδοσφαιριστής της Ποταμιάς για έντονη διαμαρτυρία
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Ποταμιά: Χαντζόπουλος, Γιαννακόπουλος, Μπούρας Α, Γκορόγιας Γ (Αζακάς Θ), Τσουκαλάς, Κατής, Νεοφύτου, Λαθύρης, Μαντζιούτας (Μαλάτος), Ζαγκότσης Γ(Αναγνωστόπουλος), Φλωράκης
Μυρίκη: Μεριγκούνης, Ζαχαράκης, Σταμούλης, Ζαραβέλης, Λέντζος, Τσιλιμέκης, Καρδαμπίκης (Παχής), Λιάγκας (Σιταράς), Τσιλίκας, Ράπτης, Γκορόγιας Δ