Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2011

ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ – ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 1-2 Δεν χάθηκε τίποτε παρά την ήττα

Ήττα, που προβληματίζει ιδιαίτερα για την συνέχεια του πρωταθλήματος, γνώρισε ο Απεραντιακός την περασμένη Κυριακή στο Καρπενήσι από τον Ρήγα Φεραίο. Οι φιλοξενούμενοι καλύτεροι στα σημεία, πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο στην προσπάθεια που καταβάλλουν για να παραμείνουν στην κατηγορία. Ήλθαν διαβασμένοι και με καλή αγωνιστική τακτική πήραν αυτό που ήθελαν και τώρα με 17 βαθμούς ατενίζουνε με άλλο αέρα την συνέχεια. Αντίθετα το συγκρότημα του Δημήτρη Παναγιώτου, σαφέστατα επηρεασμένοι από την απρόσμενη ήττα της περασμένης αγωνιστικής στο Πετρωτό, δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις επιτυχίες και έτσι τώρα η κατάσταση άρχισε πλέον να δυσκολεύει, αν και ακόμη είναι πολύ νωρίς καθότι βρισκόμαστε στην αρχή του 2ου γύρου.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι έχουμε πολλά περιθώρια για νέες απώλειες. Στην συνέχεια χρειάζεται προσοχή και όλοι στην ομάδα να υπερβάλλουν εαυτούς για να επιτευχθεί ο στόχος που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία. ΑΛΛΗ ΗΤΤΑ στο Καρπενήσι είναι απαγορευτική και κάθε νίκη εκτός έδρας θα μετράει πάρα πολύ για την συνέχεια. Ο Δημήτρης Παναγιώτου, ξέρει όσο λίγοι προπονητές να διαχειρίζεται τέτοιες δυσκολίες και θέλουμε να πιστεύουμε ότι και σε αυτή την περίπτωση θα τα καταφέρει.
Ο Απεραντιακός είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα και αυτό θα πρέπει να φανεί για τα καλά στους αγωνιστικούς χώρους, έτσι ώστε από τα επόμενα παιχνίδια να αρχίσει μια νέα προσπάθεια για να σωθεί η ομάδα.
Στα αγωνιστικά μας τώρα, ο Απεραντιακός, παρότι μπήκε δυνατά στον αγώνα, στο 27΄ βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ που σημείωσε ο Λαμπρογιώργος. Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου και παρά τις προσπάθειες που έγιναν και από τις δυο ομάδες δεν άλλαξε τίποτε.
Στο 70ό λεπτό ο Μπλότσικας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, όμως, ο Απεραντιακός αντέδρασε άμεσα και δύο λεπτά αργότερα (72΄) μείωσε σε 1-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πανακούλια δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Μετά την μείωση του σκορ, ο Απεραντιακός βγήκε δυνατά μπροστά για την ισοφάριση, όμως η τύχη της γύρισε την πλάτη καθότι στο 85΄το σουτ του Θανόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι του Σφυρή, στερώντας του το δικαίωμα να φέρει το ματς στα ίσια. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, λόγω αποβολής (δεύτερη κίτρινη) του Γουρούνα στο 94ο λεπτό. Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Παπαγεωργίου (ΣΔ Αρτας).
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Α΄ Ημίχρονο
13΄ Σέντρα του Τλούπα βρήκε τον Νταβαρίνο Α αυτός σούταρε από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα άουτ
27΄ Ο Τσιατής εκτέλεσε φαουλ από αριστερά βρήκε τον Σπαθή αυτός πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λαμπρογιώργος σούταρε από κοντά 0-1
29΄ Ο Λαμπρογιώργος πάσαρε στον Μπίκα αυότς επιχείρησε πλασέ από την γραμμή της περιοχής του Απεραντιακού η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς των γηπεδούχων και κατέληξε κόρνερ
45΄ Ο Νταβαρίνος Α σούταρε από την γραμμή της περιοχής του Ρήγα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σφυρής
Β΄ Ημίχρονο
56΄ Ο Μπουγατσιάς μπήκε στην περιοχή του Ρήγα πλάσαρε τον Σφυρή με την μπάλα να περνάει άουτ ξυστά από το δεξί δοκάρι
70΄ Ο Μπλότσικας μπήκε στην περιοχή του Απεραντιακού και πλάσαρε ιδανικά στην αριστερή γωνία του Τσάμη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 0-2
72΄ Ο Μπουγατσιάς κέρδισε πέναλτι ύστερα από ανατροπή του Βουρατζέρη και την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Πανακούλιας ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 1-2
75΄ Ο Μιχολίτσης σούταρε από την γραμμή μπλόκαρε ο Τσάμης
86΄ Κόρνερ ο Νταβαρίνος Α από αριστερά βρήκε τον Θαμνόπουλο ο οποίος σούταρε από την περιοχή του Ρήγα στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει
90+4΄ Ο Ρήγας έμεινε με δέκα παίκτες ύστερα από αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση ο Γρούνας
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΠΕΡΑΝΤΙΑΚΟΣ: Τσάμης, Μελισσσινός (75' Κεφαλίδης), Τλούπας, Μπισμπίκης Θ. (66' Ντότσικας), Κατσίκας, Πανακούλιας, Γεωργακόπουλος, Θαμνόπουλος, Αρουτίδης, Νταβαρίνος Β. (46' Μπουγατσιάς), Νταβαρίνος Α.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σφυρής, Γούτσιος (55' Ζαχαράκης), Βουραζέρης, Σπαθής, Γκρούνας Τσιαντής, Μιχολίτσης, Χατζής, Λαμπρογιώργος (82' Δανηλόπουλος), Μπλότσικας (78' Βογιατζής), Μπίκας.