Πέμπτη 16 Ιουνίου 2011

Χρυσοί Αστέρες και στο Μπάσκετ της Ευρυτανίας Απόλυτα πετυχημένο το Τουρνουά που διοργάνωσε ο Δήμος Καρπενησίου. Η κούπα στον Αστέρα, Ασημένιο στους Γυμναστές και το Χάλκινο στους Cinema Café B.C. Σκέτη καλαθομηχανή ο Ηλιάδης με 136 πόντους

Ο Αστέρας ήταν, όπως γράψαμε και χθες ο μεγάλος νικητής του 1ου Τουρνουά Μπάσκετ που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία ο Δήμος Καρπενησίου, αφού επικράτησε των Γυμναστών στον μεγάλο τελικό με σκορ 64 - 47.
Η ίδια ομάδα, με πολλές αλλαγές στο ρόστερ (Έχουν μείνει από τότε μόνο οι : Ηλιάδης και Τσουκαλάς) είχε κατακτήσει και το τελευταίο οργανωμένο τουρνουά, που είχε γίνει στο Καρπενήσι το 2003.
Στον μικρό τελικό το Cinema Café B.C. του Γιώργου Γαλανού νίκησε με 62-46 τον συμπαγή Άτλαντα και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Μετά και την ολοκλήρωση του μεγάλου τελικού ακολούθησε η απονομή. Το κύπελλο για τον Αστέρα σήκωσαν ο αρχηγός του και MVP της διοργάνωσης Γιάννης Ηλιάδης, μαζί με τον Βασίλη Τσουκαλά, παραλαμβάνοντας το από τον Δήμαρχο Καρπενησίου Κώστα Μπακογιάννη.

Μεγάλος Τελικός: Αστέρας-Γυμναστές 64-47
Πανηγυρικά έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου ο Αστέρας. Οι «μαύροι» ολοκλήρωσαν αήττητοι την διοργάνωση, πετυχαίνοντας το απόλυτο 7 στα 7. Νίκησαν στον τελικό τους σκληροτράχηλους Γυμναστές με 64-47, πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.
Ο Αστέρας βρέθηκε μπροστά στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Γυμναστές, που ακολουθούσαν κατά πόδας, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 25-27.
Οι νικητές βελτιώθηκαν στην 3η περίοδο και προηγήθηκαν με +8 41-33, με τους αντιπάλους τους να μειώνουν ως την λήξη των 30 πρώτων λεπτών σε 47-42.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αστέρας αποφασισμένος για την νίκη, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 17-5, μεγάλωσαν την διαφορά, αφού περιόρισαν τα ατού των Γυμναστών και έφτασαν στην νίκη με 64-47.
Τον τελικό παρακολούθησε πλήθος κόσμου, με το κλειστό γυμναστήριο Καρπενησίου να είναι κατάμεστο.
Κορυφαίοι των κυπελλούχων στην 4η περίοδο ο 34χρονος χαρισματικός αρχηγός Γιάννης Ηλιάδης και ο 37χρονος πολύπειρος Λαμιώτης Γιάννης Κουτκιάς, που πέτυχαν καθοριστικούς πόντους.
Η σύνθεση των τροπαιούχων στον τελικό ήταν η εξής : Γιάννης Ηλιάδης, Γιάννης Κουτκιάς, Χρήστος Νικόπουλος, Θωμάς Χονδρός, Βασίλης Τσουκαλάς, Βασίλης Λάμπρου, Βασίλης Δόσης και Γιώργος Ζαγκότσης. Χορηγός της ομάδας ήταν ο Ανδρέας Κυλλής (Billiard΄s Club)
Τα δεκάλεπτα : 15-13, 25-27, 47-42, 64-47
Διαιτητές : Νίκος Κατσιάρης, Σεραφείμ Λερογιάννης
Μικρός Τελικός: Γ.Σ Άτλαντας 2008-Cinema Café B.C. 46-62
Η ομάδα του Cinema κατέκτησε την 3η θέση της διοργάνωσης, κερδίζοντας με 62-46 τον Άτλαντα. Πήρε ρεβάνς για την ήττα της 1ης αγωνιστικής.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι νικητές μπήκαν πιο δυνατά και ήταν πιο εύστοχοι, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Άτλαντα μπροστά (28-24), καθώς είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση.
Η ομάδα του Γιώργου Γαλανού πέρασε μπροστά στην επανάληψη, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση της και δίκαια έφτασε στο χάλκινο μετάλλιο.

Βαθμολογία
(Ομάδα/Βαθμοί/Νίκες-Ήττες/Πόντοι Υπέρ-Κατά/Διαφορά Πόντων)

Βαθμολογία
(Ομάδα/Βαθμοί/Νίκες-Ήττες/ΠόντοιΥπέρ-Κατά/Διαφορά Πόντων)
Αστέρας 8 4-0 304-193 +111
Γυμναστές 6 2-2 224-205 +19
Σ.Φ.Κ. Α.Ο. 6 2-2 241-259 -18
Σύλλογος Σπουδαστών ΤΕΙ Καρπενησίου 5 1-3 243-318 -75
Young Boys 5 1-3 183-220 -37
Προκρίθηκαν στους «8» οι 4 πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, που κοντραρίστηκαν σε σύστημα χιαστί-αγώνων βάσει της βαθμολογικής κατάταξης (1ος-4ος, 2ος-3ος, 3ος-2ος, 4ος-1ος). Εκτός προημιτελικών έμειναν μόνο οι ουραγοί Κρέντη Bulls και οι Young Boys.
Προημιτελικοί
Γ.Σ. Άτλαντας 2008-Σύλλογος Σπουδαστών ΤΕΙ Καρπενησίου 59-56
Cinema Café B.C.-Σ.Φ.Κ. Α.Ο. 67-56
Καραπατάλια-Γυμναστές 62-65(Παράταση/ 54-54 κανονική διάρκεια)
Γυμναστές-Αστέρας 47-64
Πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Αστέρας, δεύτεροι οι Γυμναστές, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε το Cinema Café B.C.
Στατιστική Ανάλυση
Καλύτερη επιθετική επίδοση σε αγώνα : Αστέρας εναντίον ΤΕΙ Καρπενησίου (99 πόντοι)
Καλύτερη αμυντική επίδοση σε αγώνα : Cinema Café B.C. εναντίον Κρέντης Bulls (25 πόντου)
Καλύτερη επίθεση στην φάση των ομίλων : Αστέρας (304 πόντοι)
Χειρότερη επίθεση στην φάση των ομίλων : Κρέντη Bulls (145 πόντοι)
Καλύτερη άμυνα στην φάση των ομίλων : Γ.Σ. Άτλαντας 2008, Cinema Café B.C. 158 πόντοι
Χειρότερη άμυνα στην φάση των ομίλων : Σύλλογος Σπουδαστών ΤΕΙ Καρπενησίου (318 πόντοι)
Καλύτερος αγώνας πόντων : Σύλλογος Σπουδαστών ΤΕΙ Καρπενησίου-Σ.Φ.Κ. Α.Ο.  74-86 (Σύνολο 160 πόντοι)
Χειρότερος αγώνας πόντων : Cinema Café B.C- Γ.Σ. Άτλαντας 2008 36-39 (Σύνολο 75 πόντοι)
Μεγαλύτερη διαφορά νίκη ς: Πυροσβεστικό Σώμα-Αστέρας 30-88 (+58)
Ατομικό ρεκόρ πόντων : Νίκος Κωστής (Σ.Φ.Κ. Α.Ο. 42 πόντοι έναντι ΤΕΙ Καρπενησίου)
Η πορεία του Αστέρα προς το τρόπαιο
Αήττητος ολοκλήρωσε την πορεία του στην διοργάνωση ο Αστέρας, ο οποίος εξ αρχής ήταν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Έκανε το απόλυτο 7/7, πετυχαίνοντας συνολικά 510 πόντους, ενώ δέχτηκε μόλις 318.
Τους πόντους του Αστέρα στην διοργάνωση πέτυχαν οι: Γιάννης Ηλιάδης (136), Χρήστος Νικόπουλος (100), Θωμάς Χονδρός (70), Βασίλης Τσουκαλάς (58), Βασίλης Δόσης (56), Γιάννης Κουτκιάς (43), Γιώργος Ζαγκότση ς(38) και Βασίλης Λάμπρου (8).
Χορηγός της ομάδας ήταν το Billiard΄s Club του Αντρέα Κυλλή, ενώ τα χρώματα του Αστέρα ήταν το άσπρο-μαύρο.