Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου 2011

Επιτυχίες από τους αθλητές του ΕΟΣΚ στον 1ο Αγώνα Νοτ.Περιφέρειας Π1-Κ1 στο Παρνασσό

Στις 12-13 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε το πρωτάθλημα νοτίου περιφέρειας Π1-Κ1 στο χιονοδρομικό κέντρο Παρνασσού στην τοποθεσία Φτερόλακα, με τη συμμετοχή ογδόντα μικρών αθλητών. Ο καιρός ήταν καλός και η ποιότητα του χιονιού ικανοποιητική. Το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε σε δύο ημέρες. Ο Ε.Ο.Σ Καρπενησίου συμμετείχε με επτά αθλητές και μία αθλήτρια γεννηθείς 98 – 99.: Αντωνίου Παναγιώτης, Κατής Ιωάννης, Μπάρκας Γιώργος, Γιόγιος Γιώργος, Γαλανός Ιωάννης, Ανδρεάκη Φωτεινή, Καραγκούνης Νίκος, Κολοκώτσιος Σπύρος. Την αποστολή συνόδευε η προπονήτριά τους Γουβιαννάκη Αννη.
Οι αθλητές του συλλόγου μας κατάφεραν να φύγουν κατακτώντας θέσεις μέσα στην πρώτη εξάδα αλλά και στη δεκάδα, παρά τον υψηλό βαθμό δυσκολίας της διαδρομής, αλλά και της μικρής διάρκειας προετοιμασίας, λόγω έλλειψης χιονιού τους περασμένους μήνες.
Πιο συγκεκριμένα το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου στο πρώτο αγώνισμα γιγαντιαίας κατάβασης GS, τα αποτελέσματα είχαν ως εξής: Μπάρκας Γιώργος 6η θέση, Καραγκούνης Νίκος 9η θέση, Κολοκώτσιος Σπύρος 10η θέση, Ανδρεάκη Φωτεινή 11η θέση. Στο δεύτερο αγώνισμα γιγαντιαίας κατάβασης GS , την ίδια ημέρα οι θέσεις που κατέκτησαν οι αθλητές ήταν οι εξής: Γιόγιος Γιώργος 8η θέση, Μπάρκας Γιώργος 11η θέση, Κολοκώτσιος Σπύρος 12η θέση, Καραγκούνης Νίκος 16η θέση, Ανδρεάκη Φωτεινή 14η θέση.
Το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε την Κυριακή με το αγώνισμα τεχνικής κατάβασης SL, όπου τα αποτελέσματα ήταν τα εξής: Αντωνίου Παναγιώτης 3η θέση, Κατής Ιωάννης 4η θέση, Γαλανός Ιωάννης 10η θέση.
Οι αγώνες συνεχίζονται το επόμενο Σαββατοκύριακο με το 2ο πρωτάθλημα νοτίου περιφέρειας, στις κατηγορίες Π1-Κ1, Π2-Κ2, στο χιονοδρομικό κέντρο Πηλίου. Στόχος των αθλητών είναι να πετύχουν την πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.