Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2011

Φραγκίστα-Ραπτόπουλο 1-3 - Επαγγελματική νίκη για τη Δόξα

Μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Δόξα την περασμένη Κυριακή επικρατώντας της Φραγκίστας με σκορ 3-1. Η ομάδα του Ραπτόπουλου ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, έπαιξε καλή μπάλα στο πρώτο ημιχρόνιο, όπου και προηγήθηκε με 2-0. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν, όμως  οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σημείωσαν και τρίτο γκολ στο 72΄ κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη.
Η ομάδα του Βασίλη Παπαδήμου, στο δεύτερο ημιχρόνιο προσπάθησε για το καλύτερο, άσκησε μεγάλη πίεση στα καρέ του Ν. Ρεσίτη, δημιούργησε φάσεις, όμως το μ όνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 85΄σε 3-1, γνωρίζοντας ακόμη μια εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.
Η Δόξα με την νίκη της αυτή διατηρήθηκε στην  5η θέση και με 13 βαθμούς έστω και μαθηματικά ελπίζει για την είσοδό της στην 4αδα.
Πολύ καλοί για την Δόξα οι Τύμπας, Παππάς και Ρηγόπουλος, ενώ μεγάλη μπάλα έπαιξε για τους γηπεδούχους ο Δημήτρης Μακρής. Καλά τα πήγαν από την Φραγκίστα και οι Κατσαδούρος, Μπισμπίκης, Γούλας.
Την ερχόμενη αγωνιστική η Φραγκίστα αγωνίζεται εκτός έδρας με την Ποταμιά και η Δόξα στο Καρπενήσι με τον Απεραντιακό.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
Α΄ Μέρος - Οι καλύτερες φάσεις
18΄: Κόρνερ του Τύμπα, ο Ρηγόπουλος με προβολή ανοίγει το σκορ(0-1)
23΄: Χτύπημα φάουλ του Κατσαδούρου κατέληξε λίγο άουτ από την εστία του Ρεσίτη.
40΄: Σουτ του Μπισμπίκη Ι. μάζεψε ο πορτιέρο της Δόξας.
41΄: Ο Τύμπας δοκίμασε σουτ, με τον Σάλτη να αποκρούει σε κόρνερ.
42΄: Ο Παππάς σούταρε μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα(0-2)
43΄: Σουτ του Τύμπα έδιωξαν με δυσκολία οι αμυντικοί των γηπεδούχων.
Β΄ Μέρος - Οι καλύτερες φάσεις48΄: Ο 15χρονος Μακρής έπιασε σουτ, το οποίο έφυγε μόλις έξω από την εστία του Ρεσίτη.
49΄: Σουτ του Γούλα κατέληξε ελάχιστα αόυτ.
54΄: Ο Ζήκας Σ. δοκίμασε τα πόδια του, επιχειρώντας σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
63΄: Πολύ καλό σουτ του Κατσαδούρου έξω από την περιοχή κατέληξε μόλις άουτ.
60΄: Κοντινό σουτ του Γούλα πέρασε έξω από το τέρμα της Δόξας.
72΄: Σέντρα του Παππά, ο Κατσιάδας με κοντινή κεφαλιά βρίσκει στόχο(0-3).
81΄: Σουτ του Γούλα μέσα από την περιοχή απέκρουσε όμορφα ο Ρεσίτης.
84΄: Ο Μπισμπίκης Ι. με σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
85΄: Με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή ο Γούλας διαμορφώνει το 1-3.
87΄: Ο Γούλας επιχείρησε σουτ από κοντά, αλλά δεν είχε ευτυχή κατάληξη, περνώντας άουτ.
88΄: Κοντινό σουτ του Μπισμπίκη Ι. απέκρουσε όμορφα ο Ρεσίτης.
90΄: Σουτ του Κατσαδούρου εκτός περιοχής κατέληξε λίγο άουτ από το τέρμα του Ρεσίτη.
Συνθέσεις ΟμάδωνΦραγκίστα (Βασίλης Παπαδήμος): Σάλτης Χ., Μακρής, Γερονίκος Π., Περούλας Γ., Καζάκος Γ., Λαθύρης, Μπισμπίκης Ι., Κατσαδούρος Κ., Γούλας Τ., Ζήκας Σ., Καζάκος Π.(73΄ Σάλτης Α.)
Ραπτόπουλο (Γιώργος Παπαδήμος): Ρεσίτης, Μπισμπίκης Β.(75΄ Αζούκης), Γεωργαλής Β., Ντζίμας Θ., Παπαδήμος Λ., Ρηγόπουλος, Κατσιάδας(81΄ Καραντζούνης), Μπαστάνης Θ.(Ν), Παππάς(75΄ Ζήκας), Τύμπας, Τσιαμάγκας
Διαιτητής: Νεκτάριος Χρυσαφόπουλος (ΣΔΠ Ευρυτανίας) 1ος Βοηθός: Βασίλης Λάμπρου 2ος Γρηγόρης Πολυχρόνης (ΣΔΠ Ευρυτανίας)