Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2012

Σπουδαίες επιδόσεις των αθλητών ΣΚΙ του ΕΟΣ Καρπενησίου στον 1ο Προκριματικό Αγώνα Π2-Κ2 στη Φτερόλακα Παρνασσού 14-15/1/2012 και στον 2ο, Π2-Κ2 που διεξήχθη στο Πισοδέρι Φλώρινας 21-22/1/2012

Το ξεκίνημά τους έκαναν τα παιδιά του ΕΟΣ Καρπενησίου (Π2-Κ2) (1997-1998) το Σαββατοκύριακο 14 & 15 Ιανουαρίου στον Παρνασσό, στον 1ο Προκριματικό αγώνα Γιγαντιαίας κατάβασης  GS  &  Τεχνικής Κατάβασης SL (από φέτος η Βόρεια & η Νότια περιφέρεια διεξάγουν από κοινού τους αγώνες). Συνολικά συμμετείχαν 120 αθλητές και αθλήτριες, ενώ ο ΕΟΣ Καρπενησίου συμμετείχε με 5 αθλητές και 1 αθλήτρια συνοδευόμενοι από τον  πρόεδρο του ΕΟΣ Καραγκούνη Θανάση
και τον προπονητή Ζαχαράκη Ηλία.  Συγκεκριμένα πήραν μέρος οι Ανδρεάκη Φωτεινή, Παναγιώτης Αντωνίου, Γιάννης Γαλανός Γιώργος Γιόγιος Γιώργος Μπάρκας,   και ο Στέλιος Ρεσίτης.  Οι επιδόσεις των αθλητών μας δεν ήταν τόσο αξιόλογες δεδομένου της δυσκολίας του αγώνα αλλά & των δύσκολων  καιρικών συνθηκών. Σίγουρα η ποιο σημαντική θέση ήταν η 18η  θέση της Ανδρεάκη Φένιας στην Γιγαντιαία Τεχνική Κατάβαση GS.
Το επόμενο   Σαββατοκύριακο 21 & 22 Ιανουαρίου διεξήχθη ο 2ος Προκριματικός αγώνας στη Βίγλα,  Πισοδερίου Φλώρινας. Σημαντικό είναι να αναφέρουμε τις πολύ καλές καιρικές συνθήκες που επικράτησαν το  Σαββατοκύριακο στην περιοχή του Πισοδερίου κάτι που επηρέασε θετικά την διεξαγωγή του αγώνα αλλά & τις επιδόσεις των  αθλητών
 Οι αθλητές πήραν μέρος σε δύο χωριστούς αγώνες γιγαντιαίας κατάβασης GS,  το Σάββατο 14 Ιανουαρίου  και την Κυριακή 15 Ιανουαρίου, σε ένα αγώνα δύο διαδρομών  τεχνικής κατάβασης  SL.
Συνολικά, συμμετείχαν 98 αθλητές και αθλήτριες, στους αγώνες και ο σύλλογός μας συμμετείχε  επίσης με την ίδια αποστολή όπως στον Παρνασσό. Ο ΕΟΣ Καρπενησίου είχε δυναμική παρουσία στους αγώνες,  καταλαμβάνοντας θέση στο βάθρο και στους τρεις αγώνες, με τον αθλητή Αντωνίου Παναγιώτη. Συγκεκριμένα κατέκτησε την 6η & 5η θέση  αντίστοιχα στις δύο Γιγαντιαίες Καταβάσεις GS το Σάββατο 21/1/2012  & την 4η θέση στην Τεχνική Κατάβαση SL την Κυριακή 22/1/2012. Οι υπόλοιποι αθλητές έκαναν αξιόλογες προσπάθειες, ξεπερνώντας τις ατομικές τους επιδόσεις, καταλαμβάνοντας: Η Ανδρεάκη Φένια την 30η & 31η θέση, ο Μπάρκας Γιώργος την 49η & 51η θέση , ο Γιώργος Γιόγιος την 45η & 52η θέση,  ο Ρεσίτης Στέλιος την 51η & 53η θέση ,& ο Γαλανός Γιάννης  την 48η & 54η θέση στις δύο καταβάσεις GS.
 Στην Τεχνική Κατάβαση SL η Ανδρεάκη Φένια κατέλαβε την 22η η θέση, ο Μπάρκας Γιώργος την 42η θέση , ο Γιώργος Γιόγιος την 40η θέση,  & ο Γαλανός Γιάννης  την 44η θέση.